top of page

Ağrı

close_up_man_rubbing_his_painful_back_isolated_white_background_edited_edited.jpg

Ağrı tedavisi birçok branşın kesiştiği, birçok branşın birlikte çalışmasını gerektiren ayrı bir tıp branşıdır. Ülkemizde ağrı tedavi uzmanlığı birkaç yıl öncesinde ayrı bir brans olarak ilan edilmiştir. Fiziyatri, anestezi ve nöroloji uzmanları ağrı tedavi üst eğitimi alarak algolog olabilmektedirler. Ağrı tedavisi ile sınırlı olarak ilgilenen diğer branşlar beyin sinir cerrahisi, ortopedi ve romatolojidir.

Ağrı tedavisinin ilgi alanına giren konular, kanser ağrıları, omurga ve iskelet sistemi ağrıları, karın ve kasık ağrıları, kuyruk sokumu ağrıları gibi konulardır. 

Ağrı tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntem sinir blokajıdır. Sinir blokajı, ağrıya neden olan bölgenin sinirinin çalışmasını geçici olarak devre dışı bırakma ilkesine dayanır. Siniri uyuşturan ilaçlar, ultrason gibi görüntüleme cihazları sayesinde sinirin etrafına verilerek tedavi sağlanmaya çalışılır. Bunun dışında bazı eklem ve yumuşak doku enjeksiyonları da ağrı tedavi kapsamında yapılabilmektedir. Ayrıca migren ağrıları için migren botoksu uygulanabilir.

bottom of page